06.06.2023

PROGRESĪVIE nosoda Nova Kakhovkas dambja iznīcināšanu

Nova Kakhovkas dambja iznīcināšana ir kārtējais Krievijas kara noziegums agresijā pret Ukrainu.
Šī milzīgā, ļaunprātīgi radītā dabas katastrofa ir uzbrukums tūkstošiem civiliedzīvotāju un milzīgām ekosistēmu platībām.

Šis dambis nodrošina piekļuvi dzeramajam ūdenim okupētajā Krimā un lielā daļā Dienvidukrainas – lauksaimniecībai nepieciešamo ūdeni. Vienlaikus dambja radītā ūdenstilpe nodrošina arī Zaporižjes AES dzesēšanai nepieciešamo ūdeni.
Zaporižjes AES kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma vairākas reizes ir piedzīvojusi dažādas Krievijas karaspēka provokācijas un augsta riska situācijas, radot atomdraudus ne tikai Ukrainai, bet arī milzīgai Eiropas daļai.

Tā kā Nova Kakhovkas HES bija vistuvākā Dņipro upes deltai, tā nodrošināja unikālu augu un dzīvnieku bioloģisko daudzveidību upes ietekā Melnajā jūrā. Dņipro applūstošajās palienēs dzīvo neskaitāmas ļoti reti sastopamas putnu un augu sugas.

Lielākas sekas ir upes kreisajā krastā – Krievijas okupētajā Hersonas apgabala pusē –, kuras nevarēs vienkārši atrisināt arī pēc deokupācijas un Krievijas sakāves karā.
Arī upes labajā krastā, Hersonas apgabala daļā, kuru Ukrainai jau ir izdevies atbrīvot, situācija ir kritiska.
Kopš deokupācijas šī Hersonas apgabala daļa ir bijusi pakļauta Krievijas apšaudēm gandrīz katru dienu. Okupācijas laikā ap 70 000 Hersonas iedzīvotāju piespiedu kārtā tika deportēti uz otru Dņipro krastu. Atbrīvotajā Hersonas apgabala daļā tika fiksētas vairākas spīdzināšanas kameras, kā arī tika fiksēta daudzu civiliedzīvotāju vardarbīga nāve, kas rada nopietnu pamatu uzskatīt, ka arī līdz šim okupētajā daļā uzbrukums civilās infrastruktūras objektam ir tikai viens no kara noziegumiem, kam pakļauj iedzīvotājus.

Krievijas uzbrukumi Ukrainas civilajai infrastruktūrai ir mērķtiecīgs izmisuma solis nodarīt postu Ukrainai un tās iedzīvotājiem, nespējot pārlauzt Ukrainas aizsardzības pozīcijas un baidoties no Ukrainas pretuzbrukuma.

Mēs nedrīkstam nogurt no kara vai pierast pie Krievijas pastrādātajām nežēlībām un kara noziegumiem, jo Ukraina karo mūsu karu. ES un partneriem ir jādara viss iespējamais, lai novērstu humanitāro krīzi, ko var radīt paplašinātu teritoriju applūšana.
Militārais, finansiālais un politiskais atbalsts Ukrainai ir jāturpina līdz pilnīgai Ukrainas uzvarai un visu Krievijas okupēto teritoriju atbrīvošanai.