PROGRESĪVIE

View Original

Agnese Lāce par labu nozares pārvaldību kultūras mantojuma nozarē

Šodien Saeimas pieprasījuma komisijas sēdē viens no darbakārtības jautājumiem bija temats “Par labu nozares pārvaldību kultūras mantojuma nozarē”. Lai gan šoreiz, ņemot vērā jau iepriekš plānoto komandējumu grafiku, sēdē varēju piedalīties tikai attālināti, tomēr vēlos uzsvērt, ka ne līdz šim, ne arī šodien neesmu vairījusies komentēt un skaidrot jautājumu par Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja atlases konkursu, nedz līdz šim pieņemtajiem lēmumiem.

Kā jau esmu skaidrojusi publiski, tad attiecībā uz NKMP vadītāja amatu, pirmkārt, ārkārtīgi novērtēju J.Dambja ieguldījumu gan NKMP iestādes izveidošanā, gan pašaizliedzīgā darbā vairāk nekā 30 gadu garumā. Viņam par darba attiecību termiņa nepagarināšanu tika paziņots šī gada aprīlī. Lai gan varu piekrist, ka forma, kādā tas notika nebija optimālākā, taču absolūti noraidu apgalvojumus par to, ka esmu izvairījusies vai neesmu vēlējusies runāt ar J.Dambi personīgi. Šādas tikšanās ir bijušas vairākkārt, tajā skaitā klātesot NKMP darbiniekiem. Un tiekoties, esmu atbildējusi gan uz iestādes darbinieku uzdotajiem jautājumiem, gan informējusi un uzklausījusi J.Dambja viedokli par to, kuram laikā, kad norisinās konkurss uz vadītāja amatu, uzticēt vadītāja pienākumu izpildi.

Otrkārt, vēlos uzsvērt, ka kopš brīža, kad kultūras ministra amatā ir “Progresīvie” pārstāvji, esam lēmuši uz visiem vadītāju amata konkursiem rīkot atklātu konkursu. Arī šajā gadījumā šāda prakse tiek attiecināta uz NKMP vadītāja amatu. Runājot par jaunā vadītāja atlases procesu, konsultācijās ar Valsts kancelejas vadību par atlases konkursa norises laiku Kultūras ministrijai tika skaidrots, ka, ievērojot saspringto atlases konkursu grafiku valsts pārvaldē, Nacionālas kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja atlases konkursu vēlams organizēt 2024. gada rudens sākumā.

Kultūras ministrija 2024. gada 19. jūlijā Valsts kancelejai nosūtīja vēstuli, kurā informēja, ka Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājam 2024. gada 8. novembrī beidzas pilnvaru termiņš. Lai nodrošinātu labu pārvaldību un savlaicīgu atlases procedūras uzsākšanu, saskaņā ar Valsts civildienesta likuma 4. panta otrās daļas 4. apakšpunktu Kultūras ministrija lūdza Valsts kancelejai nodrošināt pretendentu atlasi uz Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja amatu atbilstoši amata aprakstā noteiktajām profesionālajām prasībām, kā arī rast iespēju Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja amata konkursu izsludināt augustā vai septembrī. Atklātu konkursu uz Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja amatu Valsts kanceleja izsludināja 2024. gada 8. oktobrī. Un arī šobrīd – vadītāja atlases procesa laikā – iestāde nav palikusi bez vadības. Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes darbības nepārtrauktību un tiesisko aspektu ievērošanu līdz brīdim, kad tiks iecelts iestādes jaunais vadītājs, nodrošina vadītāja pienākumu izpildītāja – vadītāja vietniece juridiskajos jautājumos Vivita Vīksna-Bārbale. Viņai ir vairāk nekā 19 gadus ilga pieredze darbā NKMP, turklāt viņas līdzšinējos amata pienākumos ietilpa nozares normatīvo aktu izstrādes nodrošināšana, citu institūciju izstrādāto normatīvo aktu projektu izvērtēšana, kā arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja aizvietošana viņa prombūtnē.

Un treškārt, noraidu jebkādas spekulācijas par to, ka NKMP jaunā vadītāja atlases process saistīts ar kādu pušu vēlmēm atvieglot likumdošanu Rīgas vēsturiskā centra apbūvei. Jau šobrīd Rīgas vēsturiskajam centram, ir izstrādāts efektīvs aizsardzības regulējums - Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likums un no tā izrietošie Ministru kabineta noteikumi Nr. 127. Kultūras ministrija jau ir paudusi viedokli, ka šobrīd grozījumi likumā nav nepieciešami, tostarp, nav nepieciešams atcelt prasību par arhitektūras ideju konkursu organizēšanu jaunbūvēm publiskajā ārtelpā un vēsturisko zemesgabalu apvienošanas vai sadalīšanas Rīgas vēsturiskajā centrā nosacījumus. Līdz ar to Kultūras ministrija neplāno virzīt normatīvā regulējuma grozījumus, kas negatīvi ietekmēs Rīgas vēsturiskā centra kā Pasaules mantojuma vietas kultūrvēsturisko vērtību.

Varu apliecināt, ka arī turpmāk nevairīšos skaidrot publiski sabiedrībai nozīmīgus jautājumus.

Atbildes vēstule Pieprasījuma komisijas deputātiem pieejama šeit: https://titania.saeima.lv/.../SaeimasNotik.../webSNbyDate...