Bumbu patvertnes dzīovjamo māju pagrabos

30.01.2024

Rīgas pagrabi jāpadara par drošām bumbu patvertnēm

Uz gaidāmo Rīgas domes 31. janvāra budžeta sēdi partijas Progresīvie frakcija iesniegusi priekšlikumus par daudzīvokļu namu un pašvaldības ēku pagrabu pielāgošanu, tajos iestrādājot bumbu patvertnes.

Ņemot vērā pasaulē esošos konfliktus un drošības riskus, bumbu patvertnes nodrošina drošību iedzīvotājiem krīzes situācijās, piemēram, gaisa uzbrukumu vai citu bīstamu notikumu gadījumā. Pašvaldības atbildība ir civilā aizsardzība, un, kā rāda Ukrainas pieredze, krīzes brīdis var pienākt negaidīti. Zināšana, ka tuvumā atrodas droša patvertne, palielina iedzīvotāju drošības sajūtu un glābj dzīvības.

“Rīgas dome par vienu no budžeta prioritātēm ir atzinusi drošību, tomēr no kopējā budžeta civilai aizsardzībai paredzēti vien 0,03%. Krīzei pienākot, vairs nebūs laika meklēt, kura dēļ Rīgā trūkst patvēruma vietu. Šobrīd Rīgai jāuzņemas iniciatīva un pašiem jāsakārto šis jautājums.” Mārtiņš Kossovičs, Progresīvie frakcijas vadītājs.

Šobrīd daudzstāvu namu pagrabi ir grūti pieejami un nepiemēroti krīzes brīžiem, tādēļ aicinām uzsākt programmu dzīvojamo māju pagrabu sakātošanai civilās aizsardzības vajadzībām. Šāda pašvaldības līdzfinansēšanas programma būtu pirmais solis problēmas risināšanā

Vienlaikus pašvaldības īpašumā ir identificētas vairākas ēkas, kas ir veselības iestādes, kapitālsabiedrību noliktavas u.c. namīpašumi, kuru pagrabi ir piemēroti bumbu patvertņu izveidei. Tomēr šogad nav paredzēti pietiekami līdzekļi, to sakārtošanai.

2024. gadā Rīgas pašvaldības budžetā civilai aizsardzībai paredzējusi vien 462 000 eiro. Progresīvie aicina šo finansējumu būtiski palielināt – vismaz trīskāršot. Papildus 400 000 eiro atvēlēt dzīvojamo ēku pagrabu atjaunošanas programmai, un 400 000 eiro pašvaldības ēku pielāgošanai bumbu patvertņu vajadzībām.

Progresīvie 2024. gada budžetam sagatavojuši vairāk nekā 20 priekšlikumus, tajā skaitā par nakts sabiedriskā transporta atjaunošanu, bezmaksas higiēnas preču nodrošināšanu Rīgas skolās, satiksmes drošības programmas ieviešanu gājējiem un velobraucējiem, visu pilsētas ietvju tīrīšanas ziemā nodrošināšanu, kā arī citas iniciatīvas, kuras tiks skatītas 31. janvāra Rīgas domes sēdē.