Ētikas kodekss

1. Ētikas kodekss nosaka politiskās partijas “PROGRESĪVIE” (turpmāk- partija) darbības ētiskos pamatprincipus, pārvaldes institūciju darbības un partijas biedru darbības ētikas normas, kā arī partijas Ētikas komisijas (turpmāk-Ētikas komisija) darba organizāciju.

2. Ētikas kodekss ir saistošs partijas biedriem.

3. Ētikas kodekss nevar tikt iztulkots pretēji tiesību normām.

1. Vispārīgie noteikumi

4. Partija- pārvaldes institūcijas un biedri- veic politiskās aktivitātes un organizē savu darbu, ievērojot šādus principus:

4.1. Cieņa pret cilvēku un Latvijas Valsti;

4.2. Tiesiskums;

4.3. Demokrātija;

4.4. Atklātība;

4.5. Biedru vienlīdzība un diskriminācijas aizliegums;

4.6. Godīgums;

4.7. Neatkarība no partijai nepiederošu personu ietekmes vai spiediena;

4.8. Taisnīgums;

4.9. Solidaritāte;

4.10. Atbildīgums.

5. Ētikas komisija kā konsultatīva institūcija pēc partijas biedru lūguma vai savas iniciatīvas sniedz viedokli par partijas ētisko darbības pamatprincipu īstenošanu partijas darbībā.

6. Par nozīmīgiem ētiski neviennozīmīgiem jautājumiem var tikt rīkotas partijas biedru diskusijas un aptaujas argumentētas nostājas veidošanai.

7. Partijas biedru veikti tiesību normu pārkāpumi, kas vienlaikus pārkāpj partijas ētiskos darbības pamatprincipus, uzskatāmi arī par ētikas normu pārkāpumiem.

2. Partijas ētiskie darbības pamatprincipi

8. Partijas pārvaldes institūciju locekļi partijas pārvaldes institūciju darbību organizē tā, lai partijas mērķi tiktu sasniegti, maksimāli ievērojot partijas ētiskās darbības pamatprincipus.

9. Partijas pārvaldes institūciju lēmumu pieņemšanas norise un lēmumi ir atklāti.

10. Partijas pārvaldes institūcijas stimulē un neliek šķēršļus aktīvai partijas biedru iesaistei partijas lēmumu pieņemšanā un darbībā.

11. Partijas pārvaldes institūcijas savā darbībā tiecas panākt visu pārvaldes institūcijas locekļu viedokļu uzklausīšanu un saskaņošanu. Domstarpības risināmas godīgi un cieņpilni, nepieciešamības gadījumā izmantojot Ētikas komisijas palīdzību mediācijā (samierināšanā) vai konsultējoties.

12. Būtiskos, kontraversālos jautājumos partijas valde organizē biedru elektroniskus balsojumus (ar noteiktu termiņu, kura laikā drīkst viedokli arī mainīt, ja iegūstot papildus informāciju, domas mainās) ar ieteikuma raksturu valdei.

13. Partijas pārvaldes institūcijas locekļi nedrīkst pakļauties spiedienam, uzpirkšanai vai jebkādai citai partijas statūtiem neatbilstošai lēmumu ietekmēšanai.

14. Veidojot vēlēšanu sarakstus, partijas pārvaldes institūcijas iepriekš izstrādā skaidrus sarakstu veidošanas kritērijus un kārtību un iepazīstina ar tiem partijas biedrus.

3. Partijas pārvaldes institūciju darbības ētika

15. Partijas biedrs partijas vārdā viedokli pauž vienīgi ar partijas pārvaldes institūcijas pilnvarojumu, ievērojot partijas programmu un partijas pārvaldes institūciju lēmumus. Partijas valdes priekšēdētājs var pārstāvēt partiju bez saskaņošanas ar valdi.

16. Situācijās, kurās partijas biedram tiek jautāts viedoklis jautājumā, par kuru partija nav lēmusi, partijas biedrs nedrīkst uzdot savu viedokli par partijas viedokli.

17. Partijas biedri publiski personisko viedokli par partijas politiskām nostādnēm, darba organizāciju vai citiem jautājumiem, kas ietekmē to, kā partija tiek uztverta sabiedrībā, pauž tādējādi, lai partija netiktu diskreditēta un tai netiktu nodarīts kaitējums. Šī norma neattiecas uz gadījumu, ja partijas biedrs partijas darbībā konstatējis tiesību pārkāpumu vai arī ētikas normu pārkāpumu, kura publiskošana nepieciešama partijas godīgumam pret sabiedrību.

18. Partijas biedri savu viedokli pauž pieklājīgi, cienot arī citu tiesības uz viedokli, nepazemojot atšķirīgas nostājas pārstāvjus, neaizskarot citu personu godu, cieņu, neceļot neslavu citiem cilvēkiem, nekurinot naidu sabiedrībā. Šī norma neaizliedz cieņpilnu nepiekrišanu atšķirīgam viedoklim vai informāciju par faktiem.

19. Publiski paužot partijas viedokli, partijas biedri ar cieņu izturas pret latviešu valodu, cenšoties ievērot pareizrakstības un pareizrunas likumus.

4. Partijas biedra ētikas principi viedokļa paušanā

5. Partijas biedra ētikas principi saskarsmē ar partijas biedriem, citiem cilvēkiem un izmantojot partijas resursus

20. Partijas biedri ievēro savā darbībā partijas ētikas pamatprincipus.

21. Partijas biedri saskarsmē ar citiem partijas biedriem izturas pieklājīgi, orientējoties uz sadarbību un partijas mērķu sasniegšanu.

22. Partijas biedri solidarizējas ar citiem partijas biedriem un partijas programmas mērķa grupām viedokļu aizstāvēšanā, kopīgo vērtību un sabiedrības interešu aizstāvībā.

23. Partijas biedri aktīvi aizstāv kopīgi izstrādātos partijas principus un nostādnes, skaidro Partijas viedokli interesentiem un ieklausās citu cilvēku viedokļos ar mērķi pilnveidot partijas darbu.

24. Komunikācijā ar citu partiju biedriem partijas biedri ievēro partijas principus un nostādnes, pieklājību un izvairās no ad hominem argumentācijas.

25. Partijas biedri ar atbildības sajūtu izturas pret pienākumiem, kurus uzņēmies darbojoties Partijā, lai veicinātu Partijas darba kvalitāti.

26. Partijas biedri neveic darbības, kas var negatīvi ietekmēt partijas vai tās biedru reputāciju.

27. Partijas biedrs neveic privātus apsolījums partijas vārdā.

28. Partijas biedri neizplata trešajām personām informāciju par partijas darbības taktiskiem un metodiskiem jautājumiem, kas var traucēt partijas mērķu sasniegšanu, bez saskaņošanas ar partijas pārvaldes institūcijām.

29. Partijas sagatavotus, bet nepubliskotus materiālus, informatīvos, programmatiskos un citus dokumentus partijas biedriem nav pieļaujams nodot trešajām personām bez saskaņošanas ar partijas pārvaldes institūcijām.

30. Partijas finanšu līdzekļi un materiālās vērtības ir skaidri nošķiramas no privātajiem un nedrīkst tikt izmantoti privātām vajadzībām.

6. Partijas biedra darbibas ētikas principi, ieņemot politiskus amatus un uz tiem kandidējot

31. Partijas biedri, ieņemot politiskus amatus, darbojas saskaņā ar partijas programmu un ievērojot partijas pārvaldes institūciju lēmumus.

32. Partijas biedri, kandidējot uz politiskiem amatiem, ievēro partijas programmu, pārvaldes institūciju lēmumus un savu vienošanos ar partiju par partijas priekšvēlēšanu kampaņu.

33. Ja pretendējot uz politisku amatu ir vai to ieņemot, ar partijas biedru saistīti kādi fakti, kas var diskreditēt partiju, kaitēt tās reputācijai, partijas biedram ir pienākums par tiem informēt Partijas valdi.

34. Partijas biedri, ieņemot politiskus amatus, nepiedalās lēmumu pieņemšanā un neveic ar politiskās amatpersonas amatu saistītas darbības, kas ietekmē vai var ietekmēt šīs valsts amatpersonas, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās intereses.

35. Partijas biedri neizmanto politisko amatu kā līdzekli personīgā labuma gūšanai, ne ieņemot amatu, ne pēc tā ieņemšanas. Norma neattiecas uz likumīgu atalgojumu par darbu un citu atlīdzību vai atvieglojumiem, kas attiecīgajam amatam tieši paredzēti normatīvajos aktos.

36. Partijas amatpersonām ir jāaptur pilnvaras uz izmeklēšanas laiku, ja attiecībā uz tām ierosināts kriminālprocess. Ja kriminālprocess tiek izbeigts, persona tiek attaisnota vai aizdomas par tiesībpārkāpuma izdarīšanu tiek novērstas citā tiesiskā veidā, biedrs tiek atjaunots amatā.

37. Partijas biedri neizmanto piederību partijai, lai iegūtu nepamatotas priekšrocības.

7. Partijas biedra darbības atbilstība partijas institūciju lēmumiem

38. Partijas biedra darbība partijā, partijas vārdā vai apstākļos, kur tā darbība tiek saistīta ar piederību partijai, ievēro Partijas pārvaldes institūciju lēmumus.

39. Ja situācija mainās tādējādi, ka partijas institūciju lēmumu ievērošana, pēc partijas biedra domām, varētu kaitēt Partijai, partijas biedrs par to informē attiecīgo partijas pārvaldes institūciju un savu tālāko rīcību saskaņo ar to.

40. Ētikas komisija ir neatkarīga partijas konsultatīva institūcija, kuru atbilstoši Partijas statūtiem trīs locekļu sastāvā uz diviem gadiem ievēl partijas biedru vai pārstāvju sapulce.

41. Ētikas komisija saskaņā ar partijas statūtiem:

41.1. izskata iesniegumus par biedra izslēgšanu;

41.2. ir tiesīga ierosināt partijas biedra izslēgšanu;

41.3. izskata biedru iespējami izdarītus statūtu, ētikas kodeksa un citus pārkāpumus;

41.4. risina partijas biedru savstarpējos strīdus un sūdzības, uzklausot iesaistītās puses un cenšoties tās samierināt;

41.5. izstrādātos atzinumus un ziņojumus par darbības rezultātiem iesniedz partijas valdei.

42. Ētikas komisiju Ētikas komisijas locekļi no sava vidus ievēl ētikas komisijas priekšsēdētāju. Ētikas komisijas locekļi var tikt ievēlēti par priekšsēdētāju rotācijas kārtībā uz nepilnu Ētikas komisijas darbības laiku. Ētikas komisijas locekļi var lemt par Ētikas komisijas priekšsēdētāja amata termiņa izmaiņām un jauna priekšsēdētāja ievēlēšanu pirms iepriekšējā Ētikas komisijas priekšsēdētāja termiņa beigām.

43. Ētikas komisijas sanāksmē lēmums tiek pieņemts, ja par to nobalso ne mazāk kā divi ētikas komisijas locekļi.

44. Par Ētikas komisijas sēdēm tiek paziņots Valdes noteiktā partijas biedru saziņas platformā ne vēlāk kā 7 dienas pirms kārtējās sēdes un 24 stundas- steidzamos jautājumos, informējot arī par plānoto darba kārtību.

45. Ētikas komisijas sēdi var sasaukt pēc vismaz viena Ētikas komisijas locekļa iniciatīvas.

46. Ētikas komisijas sēdi vada Ētikas komisijas priekšsēdētājs, ja Ētikas komisijas sēdē netiek lemts citādi.

47. Ētikas komisijas sēdes ir atklātas partijas biedriem, izņemot gadījumus, kad Ētikas komisija argumentēti lemj par slēgtu sēdi.

48. Uz Ētikas komisijas sēdēm vai sēdes daļām Ētikas komisija var pieaicināt personas, kurām ir kompetence izskatāmajos jautājumos, bet kuras nav Ētikas komisijas sastāvā.

49. Ētikas komisijas uzaicinātajiem partijas biedriem ir pienākums ierasties uz Ētikas komisijas sēdi.

50. Ētikas komisijas sēdes tiek protokolētas. Ētikas komisijas sēdes var tikt fiksētas ar tehniskiem audio vai video līdzekļiem.

51. Ētikas komisijas protokolus Ētikas komisijas vadītājs nosūta Valdei informācijai.

52. Ar Ētikas komisijas protokoliem ir tiesības iepazīties jebkuram partijas biedram, izņemot gadījumus, kad protokols satur informāciju, kuras pieejamība ir ierobežota saskaņā ar normatīvajiem aktiem. Šajā gadījumā atteikumam ir jābūt pamatotam un biedri ir tiesīgi iepazīties ar protokola izrakstu apjomā, kas nepārkāpj normatīvos aktus.

8. Ētikas komisijas darbība

53. Ētikas kodeksa pārkāpšana tiek uzskatīta par kaitējumu partijai. Būtiska kaitējuma nodarīšanas sekas, saskaņā ar partijas statūtiem var būt biedra izslēgšana no partijas, par ko lemj partijas valde.

54. Ētikas kodekss stājas spēkā ar apstiprināšanu partijas Valdē.

55. Ētikas kodeksa grozījumus pirms apstiprināšanas un publiskošanas Ētikas komisija iestrādā Ētikas kodeksā, veidojot konsolidētu Ētikas kodeksa redakciju.

9. Noslēguma jautājumi