Jana Simanovska vada Vides apakškomisijas sēdi

07.02.2024

Kā partijas Progresīvie Saeimas frakcija iesākusi 2024. gadu?

Partijas Progresīvie Saeimas frakcija un tās deputāti gadu iesākuši aktīvi un tā to plāno arī turpināt – beidzot pieņemts likumprojekts par vienotu sabiedrisko mediju, nozīmīga virzība sociālās labklājības un sabiedrības veselības jautājumos un iestrādes turpmākajam gadam. 

Grozījumi, uzlabojumi un atvieglojumi 

Janvāri Progresīvie iesāka ar balsojumu sabiedrības veselības labā, jeb PAR grozījumiem “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā”. Šajā likumā veiktas divas būtiskas izmaiņas, pirmkārt, no 2025. gada 1. janvāra Latvijā nevarēs iegādāties elektroniskās cigaretes ar aromatizētājiem, otrkārt, tika pacelta arī vecuma robeža, paaugstinot iegādes vecumu uz 20 gadiem. Aromatizētāju pievienošana nikotīnu saturošiem produktiem ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jaunieši, tajā skaitā vēl pilngadību nesasnieguši bērni, mēģina e-cigaretes un citus nikotīna, tabakas izstrādājumus. Šis bija pētījumos un pierādījumos balstīts lēmums, sekojot līdzi Eiropas Savienību valstu piemēram, likuma grozījumi ir svarīgs solis, lai vērstos pret nikotīna atkarību visā sabiedrībā un atkarību raisošu produktu izplatību skolās. 

Tāpat gaidāmi uzlabojumi sabiedrisko mediju darbā – “Latvijas Radio” un “Latvijas Televīzija” apvienošana – veicinās kopīgu projektu attīstību un ļaus efektīvāk izmantot valsts finansējumu, ko varēs ieguldīt jauna satura veidošanā. Leila Rasima, kura arī pēc likumprojekta pieņemšanas turpina sekot līdz, lai viss process notiktu kvalitatīvi un pēc labākas prakses, par mediju apvienošanu uzsver, ka

Par sabiedrisko mediju apvienošanu ir diskutēts jau 11 gadus un iepriekš lēmuma pieņemšanai traucēja neesoša politiskā griba un finansējuma trūkums, bet beidzot mēs esam panākuši valdībā vienošanos, finansējums būs gan apvienošanai, gan mediju saturam.

Veiksmīgi uz priekšu virzās arī viens no svarīgākajiem koalīcijas solījumiem, kas paredz atvieglot iedzīvotāju iespējas pārkreditēties. Sacīts, ka turpmāk tas būt tikpat vienkārši, cik pāriet no viena telefona operatora pie cita! Līdz ar izmaiņām, šis process būs krietni vieglāks, lētāks un ātrāks. Likumprojektam ir noteikta steidzamība un tas tiks pieņemts 15.februārī.

Rokasspiedieni, drošība un sarunas 

Ukrainā vēl joprojām plosās karš, tāpēc nemainīgi, jau divus gadus, Ukraina ir mūsu drošības pirmā līnija. Šajā kontekstā vissvarīgākais rokasspiediens Progresīvie Saeimas deputātiem bija 11. janvārī ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski (Volodymyr Zelenskyy). Tam sekoja arī Antoņinas Ņenaševas vizīte kopā ar parlamentāriešu delegāciju uz Ukrainu. Antoņina par redzēto saka:

Čerņihivas apgabals Ukrainā ir stāsts par cilvēku neatlaidību, neizsīkstošu enerģiju un solidaritāti. Tur bija fantastiska kopības sajūta viena mērķa vārdā – uzvarēt Krieviju Ar Latvijas palīdzību atvērti arī krīzes centri no vardarbības cietušajām sievietēm un bērniem. Tajos var saņemt kā praktisku, tā psiholoģisku palīdzību, kura ir plaši nepieciešama.

Latvijas drošības kontekstā nozīmīgs darbs veikts arī pie Aizsardzības industrijas likuma, kas sasaistās arī ar dronu koalīcijas izveidošanu Ukrainas atbalstam, kā arī, aktivizētu aizsardzības līdzekļu ražošanu Latvijā. 

Antoņina Ņenaševa un Volodimirs Zelenskis sarokojas Saeimas sēžu zālē

Saeimas delegācija tiekas ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski 2024.gada 11.janvārī. Foto: Reinis Inkēns, Saeima

Tikpat svarīgi, cik sarunas ar Latvijas sabiedrotajiem ir arī tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem. Janvāri Progresīvie Saeimas frakcija un tās deputāti devās reģionālajās vizītes uz Jelgavu un Alūksni, lai uzklausītu iedzīvotājus un ar savu klātbūtni palīdzētu aktualizēt arī tās problēmas, kas ir ārpus Rīgas. Diskusijas un attiecību veidošana starp deputātiem un iedzīvotājiem visā Latvijā ir būtisks sabiedrības līdzdalības veids. 

Progresīvie Saeimas frakcijas deputāti Atis Švinka un Andris Šuvajevs, kā arī Elīna Pinto un Justīna Panteļējeva viesojas Jelgavas skolās

Partijas Progresīvie politiķi Jelgavā 2024.gada janvārī.

Ar skatu un plānu labākai nākotnei 

Janvāris iezīmējis skaidri arī šī gada deputātu darbu prioritātes. Turpmāk Leila Rasima Cilvēktiesību komisijā ik nedēļas skatīs jautājumus, kas saistīti ar vardarbības novēršanu. Pirmais nozīmīgai solis šajā jautājumā bija sēde par Nepilngadīgo personu atbalsta informācijas sistēmas uzlabošanu, kur panākta vienošanās, ka koncepcija tiks izstrādāta šī gada laikā, un paralēli tiks strādāts pie tā, lai sistēmas būvei tiktu atvēlēts finansējums. Tikai tad, ja neatslābsim un turpināsim pievērst pastiprinā–tu uzmanību vardarbības tēmai, varam beidzot nonākt pie jēgpilniem un efektīviem risinājumiem tās mazināšanā! 

Sociālo un darba lietu komisijā Mairita Lūse skatīja Veselības ministrijas ziņojumu par medikamentu cenu samazināšanas iespējām. Progresīvie jau pirms Saeimas vēlēšanām aktualizēja jautājumu par medikamentu pieejamību un turpinās sekot līdzi šiem jautājumiem, lai atbalstītu tās izmaiņas, kas atvieglos cilvēku ikdienu, piemēram, PVN samazināšana vidēji varētu samazināt zāļu cenu par 15% līdz 20%. Iedzīvotāji lielu daļu no šiem uzlabojumiem varēs sajust jau no šī gada 1. jūlija.

Janas Simanovskas vadītajā Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijā janvāris aizritēja diskusijās par pesticīdu jautājumu. Jau no pirmajām sarunām ar nozares speciālistiem izrietējis monitoringa trūkums – netiek uzskaitīti visi pesticīdi un iegūto datu interpretācija atšķiras, taču Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra monitorings liecina, ka pesticīdu klātbūtne ārpus normas robežām novērojama gan virszemes, gan pazemes ūdeņos, tāpat pesticīdu “sarkanos karogus” vicina arī biškopji. Nākamajos mēnešos kopā ar nozares pārstāvjiem tiks meklēti labākie risinājumi. 

Arī 2024. gadā partijas Progresīvie Saeimas frakcija turpinās iesāktos darbus un iestāsies par taisnīgu, drošu un konkurētspējīgu Latviju, veidojot politiku pašu rokām. Progresīvie ir vienīgā Saeimā pārstāvētā partija Latvijā, kas vienkāršā valodā ar paškritisku aci regulāri informē sabiedrību par aktualitātēm politikā ar e-pastu starpniecību. Pievienojies teju 3000 mūsu ziņu lapas sekotājiem un uzzini svarīgākos jaunumus pirms citiem! Aizpildi veidlapu, kas pieejama šeit, un paliekam saziņā