Tatjana Ždanoka

29.01.2024

Tatjana Ždanoka un partija LKS – drauds Latvijas un ES drošībai

Balstoties uz publiski izskanējušo informāciju par to, ka Tatjana Ždanoka sadarbojusies ar agresorvalsts izlūkdieniestiem jau vismaz kopš 2004. gada, aicinām Latvijas drošības iestādes vērtēt ne vien Ždanokas, bet arī Latvijas Krievu savienības politiskās darbības apdraudējumu Latvijas un Eiropas Savienības drošībai. Uzskatām, ka arī Eiropas Prokuratūrai vajadzētu izvērtēt Eiropas nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumu mērķiem.

Ždanoka kļuva par pie Eiropas Parlamenta (EP) politiskajām grupām nepiederošu deputāti pēc tam, kad 2022. gada aprīlī EP Eiropas Brīvo apvienības (EBA) frakcija pieprasīja Ždanokai to pamest sakarā ar viņas nespēju kā vienīgajai frakcijas deputātei nosodīt Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā

Jau 2022. gada sākumā partija Progresīvie Eiropas zaļajiem oficiāli izvirzīja prasību pārskatīt Ždanokas lomu EBA frakcijā un visā “Zaļo/Eiropas Brīvo apvienību” parlamentārajā grupā, norādot, ka Tatjana Ždanoka ir “viena no nelokāmākajām Putina režīma atbalstītājām Eiropā”. Eiropas Zaļā partija (EZP) attiecīgi pozitīvi atsaucās uz “Progresīvo” aicinājumu cieši sastrādāties ar Zaļo un EBA grupu EP, lai izbeigtu sadarbību ar Ždanoku, kas arī notika 2022. gada aprīlī.


Vai zināji, ka Eiropas Savienības līmenī t.s. zaļo politiskā ģimene sastāv no:

  1. “Zaļo” frakcijas Eiropas Parlamentā , kas savukārt ir daļa no “Zaļo/Eiropas Brīvo apvienību” parlamentārās grupas. Ždanoka bija daļa no EBA frakcijas, kas sevī apvieno dažādas Eiropas reģionālistu, autonomistu un mazākumtautību politiskās partijas, līdz 2022. gadam. Lēmumpieņemšana abās frakcijās notiek neatkarīgi vienai no otras, kas nozīmē, ka Ždanokai nav bijusi nekāda ietekme uz zaļo politiskās ģimenes īstenotajām politikām.
  2. Eiropas Zaļās partijas (EZP), kas ir ES mēroga nacionālo partiju grupa, kas funkcionē neatkarīgi no pārstāvniecības ES insitūcijās. Ar EZP Ždanokai vai viņas pārstāvētajai partijai “Latvijas Krievu savienība” nekad nav bijusi nekāda saikne. Vienīgā EZP pārstāvētā dalīborganizācija no Latvijas ir “Progresīvie”, kas par EZP biedru kļuva 2023. gada jūnijā.

Jau sen nevienam nav šaubu, ka deputāte Tatjana Ždanoka darbojas kā Maskavas aģente. Gadiem viņai ir bijusi iespēja izmantot Eiropas platformu ar balsojumiem, kas saskan ar Putina mērķiem. Partijas Progresīvie ieskatā, ne vien Ždanokas balsojumi, bet arī viņas pārstāvētās partijas Latvijā – Latvijas Krievu savienības – aktivitātes un klusēšana ir uzkrītošs atbalsts Kremļa politikai Eiropā.

Tāpēc aicinām valsts drošības iestādes izvērtēt ne vien Tatjanas Ždanokas, bet arī viņas pārstāvētās partijas Latvijā – Latvijas Krievu savienības – sadarbību ar Krievijas specdienestiem. 


Informāciju sagatavoja Jurģis Kalniņš
Partijas Progresīvie komunikācijas vadītājs
+371 267 57 704