15.04.2024

Ābrama: Sakārtots taksometru haoss pie Rīgas lidostas

27. martā Saeimā galīgajā lasījumā balsojām par grozījumiem Autopārvadātāju likumā. Būtiskākās izmaiņas attieksies uz taksometru darbības kārtību pie lidostas “Rīga”. Tāpat ieviesti precizējumi par automašīnu atbilstību vides prasībām, kā arī grozīti noteikumi par vecuma ierobežojumiem, kas nosaka, kādā vecumā var iegūt noteiktas kategorijas vadītāja apliecības.

”Esam rūpīgi strādājuši, lai tiktu novērsts haoss, kas saistīts ar lidostas “Rīga” taksometru pakalpojumiem, kur nereti brauciens uz Vecrīgu bija tuvu aviobiļetes cenai. Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālas politikas komisijā 3. lasījumam virzījām priekšlikumus, kas apmierinātu klientu vēlmes, salāgotu taksometru pakalpojumu intereses un iespējas, kā arī ieviestu vides aizsardzības prasības atbilstoši Eiropas standartiem,” pauž Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Skaidrīte Ābrama kopā ar viņas vadīto Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju, iesaistoties arī Satiksmes ministrijai, strādājuši, lai pēc iespējas efektīvāk samazinātu gadījumus, kad pie Rīgas lidostas negodprātīgi taksometru vadītāji pieprasa pārāk augstu samaksu par braucienu.

“Pirmajā mēnesī sakārtojām gadiem ilgo problēmu ar lidostas autobusa pieturu, kas atradās nevis pie termināla izejas, bet simtiem metru tālāk. Tagad kopā ar Saeimas Tautsaimniecības komisiju atrisināsim arī gadiem ilgo problēmu ar lidostas taksometru cenām un krāpšanu,” uzsver Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Ģirts Dubkēvičs.

Taksometru nozare līdz šim nav tikusi pietiekami kontrolēta, tāpēc svarīgi, ka turpmāk tiks noteikts maksimālais tarifs braucienam ar taksometru no lidostas un ieviesta iespēja brauciena priekšapmaksai, lai novērstu pasažieru apkrāpšanu gadījumos, kad negodprātīgi taksometru pakalpojumu sniedzēji pieprasa nesamērīgi augstu maksu. Maksimālais tarifs attieksies uz ikvienu taksometru, kurš nodrošina pakalpojumu no lidostas. Plānots, ka tarifa griestus un darbības zonas, kā arī maksimālo papildmaksu par braucienu noteiks Ministru kabinets. Brauciena priekšapmaksu varēs veikt tiešsaistē vai klātienē lidostā, lai strādātu speciālajā zonā lidostā, taksometram būs jānodrošina iespēja klientam norēķināties ar šādu iepriekš iegādātu brauciena “vaučeru”.

Tāpat grozījumi paredz, nopietnākas prasības pret vidi – no 2027. gada 1. janvāra taksometru pārvadājumiem drīkstēs izmantot automašīnas, kuras pirmo reizi reģistrētas ne vēlāk kā 2009. gada 1. janvārī, plānots ieviest arī jaunu oglekļa dioksīda izmešu maksimālā daudzuma aprēķina metodiku automašīnām, kas pirmo reizi reģistrētas pēc 2020. gada 31. decembra.

Savukārt, lai risinātu darba spēka deficītu reģionos, kravas pārvadājumus ar C vai CE kategorijas transportlīdzekļu vadītāja apliecību ar ierakstu “95. kods”, tostarp pārvadājumus ārpus Latvijas teritorijas, varētu veikt jau no 18 gadu vecuma.