Atbalsta sistēma bērniem, kuri lieto atkarību izraisošas vielas nestrādā

Šobrīd trūkst skaidrs un stabils atbalsts bērniem, kuri lieto atkarību izraisošas vielas. Leilas Rasimas vadītajā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē, pirms iesniegšanas Saeimā, tiek skatīts likumprojekts "Grozījums Ārstniecības likumā". Likumprojekts palīdzēs izstrādāt strādājošu ārstēšanas mehānismu, lai spētu pasargāt bērnus un jauniešus no apreibinošu vielu ietekmes un atkarībām.

Pēdējo gadu laikā atkarību izraisošu vielu lietošana jauniešu vidū ir dubultojusies. Vismaz četri izsaukumi dienā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam saistīti ar narkotiku pārdozēšanu jauniešiem, taču līdz šim atbildīgās iestādes nav spējušas novērst pretrunas likumos un izstrādāt strādājošu ārstēšanas mehānismu, lai spētu pasargāt bērnus un jauniešus.

atkarību izraisošas vielas

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Leila Rasima:

“Nu jau pusotru gadu Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā strādājam pie iespējamiem risinājumiem rīcībai ar apreibinošu vielu ietekmē esošajiem nepilngadīgajiem, par šo jautājumu esmu sasaukusi piecas sēdes un vairakkārt uzdevusi atbildīgajām ministrijām izstrādāt risinājumu, taču ministrijas nav spējušas par to vienoties. Tam ir jāpieliek puntks, lai mazinātu pusaudžu mirstību, mums jāuzlabo atbalsta sistēma bērniem ar atkarībām.”

Jau iepriekš publiskajā telpā izskanējuši viedokļi no veselības un sociālo lietu jomas speciālistiem, ka nepieciešams būtiski uzlabot iesaistīto iestāžu, ārstniecības personu un citu speciālistu sadarbību, lai panāktu risinājumu par atbilstošas palīdzības sniegšanu bērniem, kuru dzīvība un veselība tiek apdraudēta atkarību izraisošu vielu lietošanas dēļ. Trūkumi normatīvajos aktos, kā arī atšķirīgie viedokļi par bērnu ārstēšanu no atkarības, ir iemesli, kas šobrīd kavē vienota risinājuma panākšanu. Savukārt Tiesībsarga ziņojumā teikts, ka problēma ir likumisko pārstāvju faktiskā bezspēcība, birokrātiskie un normatīvo aktu šķēršļi, lai bērns saņemtu palīdzību, jo īpaši tad, ja bērns pats nav motivēts to saņemt.

Atkarību izraisošas vielas – Latvijā nav sistēma, kas pasargātu mūsu bērnus no atkarībām un nāves

Izstrādātais likumprojekts paredzēs, ka Ministru kabinets (MK) līdz 2025. gada 1. februārim izvērtē esošo ārstniecības un atbalsta sistēmu bērniem, kuri lieto atkarību izraisošas vielas. Likumprojekts noteiks, ka MK jāsniedz izvērtējums par sistēmas efektivitāti un atbilstību bērna vislabāko interešu prioritātes principam. MK Saeimai jāsniedz, ja nepieciešams, grozījumu projekti, kas paredzētu visaptverošu bērnu obligātās ārstēšanas piespiedu mehānisma tiesisko regulējumu, vienlaikus norādot tā nodrošināšanai nepieciešamo budžeta līdzekļus. 

atkarību izraisošas vielas

Stiprināt atkarību rehabilitācijas un prevencijas programmas ir viena no Saeimas frakcijas “Progresīvie” prioritātēm. Sagatavotie likuma grozījumi neatrisina visu problēmu kopumu, tāpēc ir jāturpina darbs pie risinājumiem, kas spētu nodrošināt prevenci un sociālo rehabilitāciju arī bez piespiedu ārstēšanas, kas vairumā gadījumu ir kā galējais risinājums.

Previous
Previous

Ikviens “Progresīvie” ministrs ir koalīcijas stabilitātes jautājums

Next
Next

Rīgas domē tiek prasīts sasaukt ārkārtas sēdi Lindas Ozolas demisijai