Atslogosim Latvijas ģimenes no parādiem

Saeimas vēlēšanās solījām, ka ieviesīsim jaunu privātpersonu parādu dzēšanas risinājumu, lai palīdzētu iedzīvotājiem izkļūt no ēnu ekonomikas un atgriezties formālajā ekonomikā, to esam panākuši. Pēdējā Saeimas sesijas sēdē deputāti apstiprināa Progresīvie rosinātos likuma grozījumus, kas paredz būtiskas izmaiņas Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā. Šīs iniciatīvas mērķis ir atvieglot parādsaistību dzēšanas procesu un paplašināt personu loku, kas var pretendēt uz šo iespēju. Pašreizējais regulējums bija neefektīvs – sākotnēji tika plānots palīdzēt tūkstošiem cilvēku, bet trīs gadu laikā tikai deviņos gadījumos ir pieņemts lēmums dzēst parādsaistības. Ir parādi, kurus atmaksāt nevar, un mūsu visu interesēs ir nodrošināt leģitīmu veidu to dzēšanai.

Esošās problēmas

Pašreizējais likums paredz, ka parādu dzēšana pieejama tikai personām ar trūcīgā vai maznodrošinātā statusu. Tomēr daudzi cilvēki, kuru ienākumi ir nedaudz lielāki par šiem sliekšņiem, joprojām nespēj atbrīvoties no parādsaistībām, kas apgrūtina viņu dzīves kvalitāti un iespējas atgriezties ekonomiskajā apritē. Procesu kavē arī pārmērīgā birokrātija, piemēram, prasība iesniegt detalizētu informāciju un maksāt zvērināta notāra atlīdzību, kas būtiski sadārdzina procedūru.

"Progresīvie" frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs:

““Progresīvie” piedāvātie grozījumi veidoti, lai palielinātu to cilvēku skaitu, kuri ar likuma palīdzību varētu atbrīvoties no parādsaistībām. Šī brīža situācija rāda, ka tikai tās personas, kurām piešķirts maznodrošinātā statuss vai ir trūcīgas var pieteikties parādu dzēšanai, tomēr līdzšinējā prakse apliecina, ka ir pietiekami daudz cilvēku, kuru ienākumi ir mazliet lielāki un viņiem atbrīvošana no parādsaistībām būtu sociāli lietderīga. Iespēja mazināt parādsaistības veicinās vienlīdzīgu materiālo vidi, mazinās ilgstošas nabadzības un bezdarba riskus, kā ari slogu sociālās palīdzības sistēmai.”

Galvenās izmaiņas

  1. Paplašinātas sociālās grupas: Turpmāk parādu dzēšana būs pieejama ne tikai trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, bet arī:

    • personām, kurām piešķirta invaliditātes pensija,

    • personām ar vecuma pensiju,

    • daudzbērnu ģimenēm,

    • personām, kuru apgādībā ir bērns ar invaliditāti.

  2. Palielināts ienākumu slieksnis: Tiesības uz parādu dzēšanu būs arī cilvēkiem, kuru ienākumi nepārsniedz minimālās algas 1.5 reizinājumu (šobrīd 1050 eiro, 2025. gadā tie būs 1110 eiro). Šī izmaiņa palīdzēs aptvert tos, kuriem ir mazliet lielāki ienākumi, bet kuri tik un tā nespēj samaksāt savas parādsaistības.

  3. Elastīgāki nosacījumi dzēšamajām summām: Iepriekš parādu dzēšana bija pieejama tikai tad, ja parāda apmērs bija vismaz minimālās algas apmērā. Tagad cilvēkiem būs iespēja dzēst arī mazākas summas, tādējādi aptverot plašāku vajadzību loku.

  4. Birokrātijas mazināšana: Grozījumi paredz atcelt zvērināta notāra atlīdzības maksu par pieteikuma iesniegšanu līdz 2025. gada beigām. Tas būtiski samazinās vai noņems izmaksas par tiesisko procesu, kas šobrīd var kļūt par šķērsli trūcīgākajām mājsaimniecībām, un līdz ar to palielinās atbrīvoto no parādsaistībām cilvēku skaitu.

Kā tas ietekmē mūsu sabiedrību un Latvijas valsts ekonomiku

Šie grozījumi veicinās sabiedrības sociālo vienlīdzību, jo dos iespēju lielākam cilvēku lokam atbrīvoties no neatmaksājamām parādsaistībām. Tādējādi:

  • Uzlabosies ģimeņu dzīves kvalitāte, īpaši tām mājsaimniecībām, kurās viens ģimenes loceklis nespēj izpildīt savas kredītsaistības, radot ekonomisku slogu pārējiem.

  • Samazināsies ēnu ekonomikas apjoms, jo personas būs motivētākas veikt sociālās iemaksas un gūt oficiālus ienākumus.

  • Tiks mazināta ilgstošas nabadzības un bezdarba izplatība, kā arī stigma, kas bieži vien ir saistīta ar nespēju izpildīt finanšu saistības.

Previous
Previous

Iekļaujoša politika jauniešiem – ko tas nozīmē?

Next
Next

“Progresīvie” ģenerālsekretāra amatā apstiprināta Justīne Panteļējeva