Turpmāk par seksuālo uzmākšanos piemēros sodu

Šodien Saeima atbalstīja “Progresīvie” frakcijas rosinātos Grozījumus Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā. Turpmāk par seksuālo uzmākšanos varēs piemērot naudas sodu. Līdzīgi kā citās Eiropas Savienības valstīs, seksuālā uzmākšanās tiek definēta kā personai nevēlama seksuāla rakstura fiziska, mutvārdu vai rakstveida darbība, kas vērsta uz personas cieņas aizskaršanu un kas nostādījusi to iebiedējošos, naidīgos, pazemojošos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos.

Ieteikums šādus likuma grozījumus ieviest ietverts arī konceptuālajā ziņojumā “Par Latvijas pievienošanos Eiropas Padomes Konvencijai par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu”. Seksuālās uzmākšanās skaidra definēšana likumā un soda piemērošana par to ir būtisks solis, lai nepieļautu vardarbīgu rīcību eskalāciju un atturētu varmākas arī no turpmākiem, vardarbīgākiem, seksuāla rakstura pārkāpumiem, par ko atbildība paredzēta jau Krimināllikumā. Likumprojekts paredz, ka kompetence veikt administratīvā pārkāpuma procesu par seksuālu uzmākšanos ir Valsts policijai. Tā kā Valsts policija izmeklē arī kriminālprocesus par seksuāliem noziegumiem, tad attiecīgi Valsts policijai ir pietiekama kompetence izvērtēt arī šādas administratīvo pārkāpumu lietas.

Mairita Lūse par seksuālo uzmākšanos

"Progresīvie" frakcijas priekšsēdētāja vietniece Mairita Lūse:

Gandrīz pirms gada ratificējām Stambulas konvenciju un turpinām darbu ieviešot tajā noteiktās normas. Konvencijas 40. pants norāda uz nepieciešamību nodrošināt sodus pret seksuālo uzmākšanos. Līdz šim Latvijas likumos nebija skaidras šāda vardarbības tipa definīcijas, kas ierobežoja vardarbības upuru iespējas vērsties tiesībsargājošās iestādēs. Seksuālās uzmākšanās ir pazemojoša, un ar to saskaras liela daļa cilvēku, īpaši sievietes. Tās upuriem nereti rodas ilgstošas psihoemocionālas sekas, piemēram, bailes, trauksme un pazemināta pašapziņa. Seksuālā uzmākšanās nav abpusēja flirtēšana vai komplimentu izteikšana, un tās nav darbības, kuras varam vienkārši klasificēt kā huligānismu. Tā ir uzvedība, kas cilvēkam liek justies neērti un nedroši darba vietās, izglītības iestādēs, publiskās vietās. Nosakot administratīvo atbildību (naudas sodu) par seksuālo uzmākšanos, dodam cilvēkiem iespēju sevi šādos gadījumos aizstāvēt un sūtam skaidru signālu, ka šāda rīcība nav pieņemama.

Progresīvie turpinās iestāties pret visa veida vardarbību. Redzam, ka attīstoties tehnoloģijām un mākslīgajam intelektam, arvien akūtāks kļūst jautājums par  seksuālo vardarbību digitālajā vidē. Lai radītu skaidru izpratni par šo vardarbības veidu, pēc Progresīvie iniciatīvas, sadarbībā ar Tieslietu ministriju, tiks veidots juridisks skaidrojums par digitālo seksuāla rakstura vardarbību. Progresīvie vēlas skaidrot sabiedrībai, kāda ir šobrīd paredzētā atbildība par seksuāla rakstura pārkāpumiem digitālajā vidē, kā arī identificēt pārkāpumus, no kuriem cilvēki šobrīd nav pasargāti.

Seksuālo uzmākšanos var iedalīt 11 izpausmes veidos

Eiropas Savienības pētījumi (FRA: Violence against women: an EU-wide survey) atklāj, ka vairāk nekā puse (55%) sieviešu ir piedzīvojušas vismaz vienu seksuālās uzmākšanās veidu kopš 15 gadu vecuma, bieži ar dažādu veidu pāri darījumiem. Eiropas Pamattiesību aģentūra veikusi visaptverošu un apjomīgu pētījumu par seksuālo uzmākšanos, kura nolūkos izveidota aptauja, kas iedala seksuālo uzmākšanos trīs grupās – fiziska, verbāla un neverbāla. Balstoties uz šīm grupām izdalīti arī 11 dažādi seksuālās uzmākšanās izpausmes veidi:

  • uzmācīga aplūkošana;

  • nevēlami un uzbāzīgi pieskārieni, apskāvieni un skūpsti;

  • aizskarošas un uzbāzīgas piezīmes vai joki ar seksuālu pieskaņu;

  • aizskaroši un uzbāzīgi komentāri par fizisko ārieni;

  • aizskaroši un uzbāzīgi jautājumi par privāto dzīvi;

  • nepiedienīga atkailināšanās; uzbāzīgi piedāvājumi tikties;

  • nevēlami seksuāli atklāti e‑pasti un īsziņas;

  • nevēlami tuvināšanās mēģinājumi sociālajos tīklos vai tīmekļvietņu tērzētavās;

  • uzbāzīga seksuāli atklātu attēlu, fotogrāfiju vai dāvanu sūtīšana vai demonstrēšana;

  • piespiešana aplūkot pornogrāfiska satura materiālu.

Next
Next

Satiksmes drošība – SM piesaista papildus 66,6 miljonus