Likumdošana ierobežo zinātniskajām institūcijām gūt peļņu caur uzņēmējdarbību
Šobrīd Latvijas likumdošana ierobežo valsts zinātniskajām institūcijām gūt peļņu caur uzņēmējdarbību. Likums arī nenosaka šo institūciju darbinieku mantiskās tiesības uz atlīdzību no zinātības un tehnoloģijas tiesību komercializācijas rezultātā gūtajiem ienākumiem. Tātad, pētniecības rezultātus ir gandrīz neiespējami pārvērst biznesa iniciatīvās, nemaz nerunājot par to tapšanu komerciālos produktos.
Universitātes nevar:
pilnvērtīgi veidot ieguldījumus investīciju un tehnoloģiju pārnesē. Universitāšu kontekstā "tehnoloģiju pārnese" attiecas uz procesu, kurā universitāšu un pētniecības institūtu radītie zinātniskie atklājumi, izgudrojumi un tehnoloģijas tiek pārnestas no akadēmiskās vides uz industriju vai tirgu, lai tos izmantotu komerciāli.
palīdzēt nodrošināt jaunuzņēmumu, piemēram, uzņēmumu, kas tiek radīti universitāšu, pētniecības institūtu vai lielu korporāciju paspārnē, lai komercializētu specifisku izgudrojumu, pētniecības rezultātu vai tehnoloģiju. To mērķis ir pārvērst kādu intelektuālo īpašumu, piemēram, patentu, prototipu vai unikālu tehnoloģiju, komerciālā produktā vai pakalpojumā. Uzņēmumu funkcijas ir tieši saistīts ar organizāciju, no kuras tas izcēlies, un tādējādi ļaujot ieguldīt savus līdzekļus;
piesaistīt nepieciešamās industrijas ārvalstu investorus.
Zinātnieki nevar:
pilnvērtīgi iesaistīties jaunu tehnoloģiju vai izgudrojumu radīšanā;
saņemt taisnīgu finansiālu atlīdzību .
Tāpēc grozījumi Zinātniskās darbības likumā paredz būtiskas izmaiņas attiecībā uz zinātnisko institūciju un universitāšu intelektuālā īpašuma tiesībām un to komercializāciju.
Grozījumi palīdzēs valsts zinātniskajām institūcijām un zinātniekiem:
Īstenot investīciju un tehnoloģiju pārneses stratēģiju un pretendēt uz valsts uzņēmējdarbības un pētniecības atbalsta finansējumu.
Veidot spin-off uzņēmumus.
Ar pārliecību licenzēt savus izgudrojumus, neuztraucoties par to, ka investori negribēs tās pirkt, jo universitāte nav gatava sniegt savu finansējumu.
Attīstīt ekosistēmu iekš kuras zinātnieks spēs pārvērst zinātniskos sasniegumus biznesa iniciatīvās.
Sakārtot tiesības uz atlīdzību no komercializācijas ieņēmumiem, kas tiešā veidā motivē pētniekus un studējošos radīt inovatīvus risinājumus. Pētniekiem, kas ir iesaistīti jaunu tehnoloģiju vai izgudrojumu radīšanā, ir iespēja gūt taisnīgu finansiālu atlīdzību, ja viņu radītās tehnoloģijas tiek pārdotas vai licencētas uzņēmumiem. Šis stimuls nodrošina pētniekiem personīgu labumu.
Ar šo izmaiņu palīdzību zinātniskās institūcijas varēs izmantot savas pētniecības rezultātus biznesa iniciatīvās un attīstīt tās līdz komerciāliem produktiem. Šāda pieeja ļaus augstskolām un zinātniskajām institūcijām gūt peļņu no izgudrojumu komercializācijas un piesaistīt investorus, lai atbalstītu jaunuzņēmumu veidošanu. Turklāt zinātnisko institūtu darbiniekiem, kas ir izgudrojumu autori, būs tiesības uz atlīdzību no komercializācijas ieņēmumiem.
Latvijai jāmācās no citu Eiropas valstu pieredzes, piemēram, Šveicē ETH Zurich radījusi vairāk nekā 500 spin-off uzņēmumu, un Beļģijas KU Leuven izveidotā tehnoloģiju pārneses nodaļa sekmīgi palīdz komercializēt universitātes izgudrojumus.
Pārmaiņas ļaus:
Inovatīvām idejām nonākt tirgū;
Zināšanu apmaiņu starp zinātniskām institūcijām un industriju;
Uzņēmumiem īsā laika posmā attīstīt jaunu produktu;
Universitātēm ieguldīt iegūtos līdzekļus turpmākos pētījumos.