17.08.2023

Kādēļ Progresīvie nav jaunajā Rīgas domes ”Aprēķina koalīcijā”?

Progresīvo mērķis, strādājot Mārtiņa Staķa vadītajā Rīgas domē, bija tikt galā ar nesaimnieciskumu, korupciju un pierādīt, ka Rīga var kļūt par iekļaujošu, zaļu un labi pārvaldītu pilsētu.

Kad gaismā nāca Satiksmes departamenta atklātie pārkāpumi, tas bija principu pārbaudījums visai domei. Mums nav šaubu, ka Satiksmes departamentā tika izšķērdēta rīdzinieku nauda. Mēs nevarējām samierināties ar virspusējām atbildēm, puspatiesībām un nekritisku attieksmi pret atbildīgajām amatpersonām. Mārtiņš Staķis nebija gatavs būt par klusu vērotāju šajos notikumos. Pēc tam, kad ar opozīcijas balsīm tika sabotēts pārkāpumu izmeklētāja darbs, viņš atkāpās. Mēs redzējām, ka Pārmaiņu koalīcija ir lauzusi rīdziniekiem doto solījumu par atklātu un godīgu pilsētas pārvaldību. Citējot “Sabiedrību par atklātību – Delna”: “Delnas ieskatā šīs disciplinārlietas izmeklēšanas process demonstrē to, kā ar tiesiskiem līdzekļiem var panākt to, lai kāds process beigtos bez nekāda rezultāta.”

Uz jaunajām koalīcijas sarunām mēs nācām ar skaidru uzstādījumu – likvidēt varas karalistu principu. Kad lēmumu pieņemšana un kontrole pār visu nozari ir tikai vienas partijas rokās, ilgtermiņā tas noved pie necaurspīdīgas pārvaldības, kļūdām un neefektīvas saimniekošanas. Turklāt mūsu piedāvājums bija politisko amatu rotācija, jo risinājums tik nopietnām problēmām nevar rasties vidē, kurā šīs problēmas radušās. Piedāvājām, ka satiksmes jomā jānāk jaunai politiskai vadībai, kura ieviestu caurskatāmu procesu, iesaistītu partnerus un būtu iespējami neitrāla. Ja tas tiktu izdarīts, mēs risinātu problēmas cēloni un samazinātu līdzīgu pārkāpumu iespējamību nākotnē.

Diemžēl mūsu piedāvājums nebija pieņemams, un ātri vien tika paziņots par sadarbību ar Latvijas attīstībai un Gods kalpot Rīgai. Daudzi to nezina, taču šī sadarbība notika vēl tad, kad Mārtiņš Staķis bija mēra krēslā. Kopš šī gada pavasara tika kalti plāni viņa nomaiņai, kas arī izdevās.

Mēs sekojām saviem principiem un uzstājām uz problēmu cēloņu risināšanu – tā ir un būs mūsu sarkanā līnija. Esam gatavi strādāt kā enerģiska opozīcija Rīgas domē un turpināt cīnīties par labāku pārvaldību, iekļaujošāku un zaļāku Rīgu.

Rīgas domes PROGRESĪVIE
frakcijas vadītājs
Mārtiņš Kossovičs