Apsaluši nocirsti koki sakrauti kaudzē no sāna

20.02.2024

Satversmes tiesas lieta – pamats diskusijai par mežu ciršanas samazināšanu

Par uzsākto Satversmes tiesas lietu Zemkopības ministrs paudis viedokli, ka neredz iemeslu atcelt grozījumus, kas paredz vēl jaunāku un tievāku koku ciršanu. Progresīvie jau ir valdībā norādījuši savu atšķirīgo pozīciju, nepiekrītot, ka šī diskusija ir slēgta.

“Progresīvie atbalsta kailciršu platību samazināšanu. Tādēļ neatbalstījām lēmumu par jaunāku koku ciršanu 2022. gadā un neatbalstām arī šobrīd, kā labāko ceļu redzot atgriešanos pie iepriekšējā regulējuma.  Esam vairākos formātos pauduši šo viedokli un ceram, ka citi politiskie spēki valdībā apsvērs mainīt savu nostāju un atbalstīt pārmērīgas mežu ciršanas samazinājumu.” Saeimas frakcijas deputāts Edmunds Cepurītis.  

Progresīvie atgādina, ka pret 2022. gada jūnijā pieņemtajiem noteikumiem, kas atļāva vēl tievāku koku ciršanu, iestājās gan dabas aizsardzības organizācijas, gan Latvijas Banka, minot gan vides aizsardzības, gan augstākas pievienotās vērtības ražošanas atbalsta jautājumus kā nozīmīgus argumentus mežu pārmērīgas ciršanas ierobežošanai.  

Progresīvie uzskata, ka šī ir svarīga diskusija, kurā gan politiskajiem spēkiem, gan sabiedrībai svarīgi paust savu viedokli par to, kādu redzam Latvijas mežu un ainavas nākotni.  

Progresīvie jau panākuši, ka koku ciršana ir samazināta Rīgas pašvaldības īpašumos, kurus apsaimnieko SIA “Rīgas meži”, parādot, ka nozīmīgu dabas un sociālo vērtību saglabāšana mežos ir savienojama ar mūsdienīgu mežsaimniecību.