29.03.2023

PROGRESĪVIE aicina Kariņu rīkoties, lai atceltu sezonālo laika maiņu

Saeimas frakcija PROGRESĪVIE ir aicinājusi Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu nekavējoties aktualizēt Eiropas Savienības Padomē jautājumu par sezonālās laika maiņas atcelšanu. Šajā procesā PROGRESĪVIE aicina sadarboties ar līdzīgi domājošajiem Baltijas un Ziemeļvalstu partneriem.

Latvijas iedzīvotāji jau sen ir pauduši vēlmi atteikties no šādas pārejas. Piemēram, iniciatīvu portālā “ManaBalss.lv” atteikšanos no laika maiņas ir atbalstījuši vairāk nekā 10 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.[1] Pārejai uz vasaras un ziemas laiku nav nekādu objektīvu ieguvumu. Piemēram, Eiropas Savienības līmeņa pētījumos apliecināts, ka šādas sezonālas laika maiņas rezultātā gūtais enerģijas ietaupījums ir maznozīmīgs. Tajā pašā laikā šīs laika maiņas nevajadzīgi izjauc simtiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju bioloģisko ritmu, visvairāk ietekmējot mazus bērnus, seniorus un cilvēkus ar hroniskām slimībām. 21. gadsimtā nav vietas šādām arhaiskām un nepamatotām tradīcijām. 

Jau 2018. gadā Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar kuru tiktu pārtraukta sezonālā laika maiņa.[2] Arī 2019. gadā valdības pieņemtā Latvijas nacionālā pozīcija atbalstīja atteikšanos no laika maiņas un pastāvīgu palikšanu vasaras laikā.[3] Lai gan Eiropas Parlaments jau 2021. gadā nobalsoja par šīs direktīvas ieviešanu, dalībvalstis ES Ministru padomē diemžēl ir bijušas neizlēmīgas. Tādējādi šis svarīgais lēmums vēl aizvien nav iedzīvināts. Taču politiskās atrunas nedrīkst būt bezgalīgas.

 Informāciju sagatavoja Iļja Kozins
Partijas PROGRESĪVIE preses sekretārs

[1] https://manabalss.lv/visu-gadu-vasaras-laiks-neveicot-pareju-uz-ziemas/

[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018PC0639&from=LV

[3] https://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40469575&mode=mk&date=2019-02-19