Mazi bērni klasē apgūst tēmu reproduktīvā izglītība

13.02.2024

Reproduktīvā izglītība Latvijā – kritiski vāja

Latvijā jau 30 gadu garumā ir kritiska situācija attiecībā uz augstiem reģistrētās seksuālās vardarbības gadījumiem, kā arī pieaugoša inficēšanās ar HIV tieši bērnu un jauniešu vidū. Lai rastu risinājumus, Leila Rasima 14. februārī sasaukusi Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdi, lai koordinētu tālāku atbildīgo iestāžu – Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas, Izglītības ministrijas, Valsts izglītības satura centra, Tiesībsarga – rīcību. Sēdē piedalīsies arī RSU profesore Anda Ķīvīte-Urtāne un vairākas nevalstiskās organizācijas.

Diemžēl pierādījies, ka izglītības trūkums nepasargā bērnus no saskarsmes ar seksuāla rakstura tēmām. Vecumam atbilstošas un kvalitatīvas seksuālās izglītības trūkums nedod bērniem nepieciešamos instrumentus un zināšanas sevi pasargāt saskarsmē ar citiem. Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja, Progresīvie Saeimas deputāte Leila Rasima uzsver:

Bērnu aizsardzība, bērnu drošība un spēja atpazīt bīstamas un nevēlamas situācijas, ir mūsu visu prioritāte. Katrs bērns, kurš cieš no seksuālas vardarbības, ir mūsu visu kopējā atbildība. 30 gadu laikā mēs neesam spējuši šo jautājumu sakārtot, tādēļ rītdien spersim pirmo, izlēmīgo soli risinājuma meklēšanā.

Šādas izglītības trūkums un bezdarbība veicina situācijas, kur bērnus ir vieglāk pakļaut seksuālajai vardarbībai. Tāpat sekas redzam augstos HIV saslimšanas rādītājos un grūtniecības gadījumos tieši nepilngadīgo vidū. Pēc Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā pašlaik atrodas otrajā vietā Eiropas Savienībā HIV/AIDS transmisijās. 2021. gadā Latvijā meitenēm vecumā no 10 līdz 19 gadiem piedzima 443 bērni no tām 4 meitenes bija vecuma grupā no 10 līdz 14 gadiem. Savukārt Valsts policijas dati liecina, ka bērni visbiežāk cieš no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību, no seksuālās vardarbības 2021. gadā cietuši 76 bērni, 2022. gadā tie bijuši 121. 

Sēde notiks trešdien, 14.februārī, Jēkaba ielā 6/8, 306.telpā pulksten 10.15, kā arī tai būs iespējams sekot līdzi attālināti šeit.